مستندمسابقه خانه ما

مستندمسابقه خانه ما

قوانین مربوط به مدیر ساختمان
۰۶ بهمن ۱۳۹۴
85
آپارتمان نشینی

ماده 10 – مدیر ساختمان از میان مالکینی که در محل ساختمان سکونت دارند، برای مدت یک سال و توسط مجمع عمومی انتخاب می شود.
تبصره 4: انتخاب مجدد مدیر بلامانع است اما توصیه می شود جهت مشارکت بیشتر شرکاء، انتخاب مدیر به صورت چرخشی میان مالکین ساکن در ساختمان انجام شود.

ماده 11 – مدیر، مسئول حفظ و اداره ساختمان و اجرای تصمیمات مجمع عمومی است.

ماده 12 – مدیر امین شرکاء بوده و نمی تواند فرد دیگری را در بلند مدت به جای خود انتخاب نماید.
تبصره 5: درمواقعی که مدیر بیش از 3 روز در ساختمان حضور ندارد می تواند به صورت موقت با یکی از ساکنین هماهنگ نموده و وظایف و اختیارات خود را در آن مدت به وی تفویض نماید.

ماده 13 – در صورت استعفاء، فوت، عزل و یا حجر مدیر قبل از انقضاء مدت، مجمع عمومی فوق العاده به منظور انتخاب جانشین تشکیل خواهد شد. مدیر جهت استعفاء باید جلسه مجمع را تشکیل داده و استعفاء خود را به مجمع ارائه نماید.

ماده 14 – مدیر مکلّف است تمام بنا را به عنوان یک واحد در مقابل آتش سوزی و زلزله، و آسانسور را در برابر حوادث احتمالی بیمه کند. سهم هر شریک از حق بیمه با توجه به ماده 4 قانون به وسیله مدیر و متناسب با متراژ هر واحد تعیین و از شرکاء اخذ و به بیمه گر پرداخت خواهد شد.

ماده 15 – مدیر مکلّف است برای حفظ و نگهداری و همچنین تنظیف قسمت های مشترک و انجام سایر امور مورد نیاز بنا، سرایدار در واحد سرایداری مستقر نماید. وظایف و حقوق سرایدار بر اساس مفاد فصل چهارم این مقررات خواهد بود.

ماده 16 – انعقاد قرارداد اجاره، اخراج، تنبیه و تشویق سرایدار در اختیار مدیر بوده و سرایدار مکلّف به رعایت دستورات مدیر خواهد بود.
تبصره 6: درصورت نارضایتی ساکنین از عملکرد و رفتار سرایدار مراتب باید به اطلاع مدیر ساختمان برسد و مدیر مکلّف است نسبت به رسیدگی به موارد و اتخاذ تصمیم مناسب اقدام نماید.

ماده 17- حل اختلاف ساکنین صرفاً درچارچوب مواد مندرج در این مقررات بر عهده مدیر است.

ماده 18 – مدیر مکلّف است نسبت به وصول شارژ ماهیانه (هزینه های مشترک) و هزینه های مقطعی بر اساس تصویب مجمع، اقدام نموده و در قبال دریافت هزینه ها رسید ارائه نماید.

ماده 19- مدیر مکّلف است صورت مخارج و درآمدهای ساختمان را تنظیم و نگهداری نموده، درآمدها و مخارج مربوط به هر ماه را حداکثر تا پانزدهم ماه بعد بر روی تابلو اعلانات به اطلاع عموم برساند و تراز مالی مخارج و درآمدهای سالانه (حتی المقدور با ارائه فاکتور) را در پایان سال در مجمع عمومی ارائه نماید.

ماده 20 – مدیر مکلّف است جهت حفظ و نگهداری آسانسور با یک شرکت معتبر قرارداد سالانه تعمیر و نگهداری منعقد نماید.

ماده 21 – مدیر مکّلف است جهت حفظ و نگهداری تاسیسات گرمایشی و برقی ساختمان در مواقع ضروری از خدمات تعمیرکاران ذی صلاح استفاده نماید.

ماده 22 – مدیر مکلّف است هر سال در مقاطع مناسب فصلی از طریق پیمانکار ذی صلاح (ترجیحاً حقیقی) نسبت به ساماندهی باغچه ها و فضای سبز ساختمان اقدام نماید.

ماده 23 – مدیر مکّلف است نسبت به پرداخت قبوض آب، گاز و برق عمومی و دریافت هزینه های مربوطه بر طبق مقررات از ساکنین اقدام نماید. همچنین خریداری اقلام مصرفی مشاعات ساختمان نظیر روغن جهت روغن کاری آسانسور، پودر شوینده جهت نظافت، لامپ، کلید و پریز مشاعات و غیره از محل درآمد شارژ ماهانه به عهده مدیر است.

ماده 24 – وظایف مدیر صرفاً محدود به موارد مندرج در این مقررات و مصوبات مجمع خواهد بود. هر یک از ساکنین و مالکین نیز به نوبه خود همکاری لازم جهت حفظ و نگهداری ساختمان، اجرای مقررات و تعامل با مدیر را خواهند داشت.
تبصره 7: درصورت تصویب مجمع عمومی و جهت انجام اموری خاص و به صورت موقت، بخشی از وظایف مدیر به شخص و یا اشخاصی معین قابل واگذاری خواهد بود.

برای اطلاع و استفاده از سایر مطالب ما، به کانال تلگرام خانه ما بپیوندید:

کانال خانه ما در تلگرام

نظرات کاربران
مجید
18 اسفند 1400

سلام من مدیر ساختمان ۳واحدی هستم واحد دومی مستاجره دو سال ساکن هستن شیر آب پیلوت برای نظافت وصل نمکینه وسایل اضافه تو پیلوت میذاره ممنون میشم راهنمای کنید

علی ابوطالبی
20 فروردین 1400

باسلام آیا همسر مالک یک واحد میتواند مدیر ساختمان شود

محمود
16 فروردین 1400

با سلام خواستم بدون اگه یکی از واحدهای ساختمان مهمان سه الی چهار نفره بیاره و بمدت یک ماه و اندی در ساختمان بمونه چکار باید کرد و هزینه ها چجوری محاسبه میشه با تشکر

پيوندي
19 خرداد 1399

باسلام و خسته نباشد
من مستاجر هستم و تا اونجا که اطلاع دارم پارکینگ هیچ کس محلش تو سند مشخص نشده، قبلا گردشی بود سالی یک بار قرعه کشی میشد و کسایی که تو حیاط بودن میومدن زیر سقف. ٨ واحد هست که سه تا مستاجرن و یکی از مالکا هم ماشین نداره، حالا امسال مدیرساختمون که خودش زیر سقف پارک میکرد، تصمیم گرفته (البته میگه مالکا تصمیم گرفتن ولی مالک شما نیومده که تا اونجا که من میدونم فقط ٣ تا از مالکا تو این تصمیم گیری بودن و حتی به ما هم خبر ندادن میخوان همچین کاری کنن که ما هم بتونیم پیگیر صاحب خونمون بشیم تو تصمیماتی که میخوان بگیرن) که مستاجرا تو حیاط پارک کنن و مالکا زیر سقف، بعد حالا شارژ ساختمونو میخواد بگیره منم گفتم اول تکلیف پارکینگ مشخص بشه همه واحدا باشن بعد، که گفتن ندید ریموت درو قطع میکنیم نتونید بیاید داخل، میخواستم بدونم اجازه همچین کاری رو از لحاظ قانونی دارن؟
و اگر اینکارو کردن چجوری میشه قانونی پیگیری کرد؟
ممنون

امید حبیبی
18 خرداد 1399

سلام خسته نباشید با تشکر از سایت خوبتون عذر میخواهم من مدیر یکی از سه ساختمان یک مجتمع هستم آن دو ساختمان دیگر نیز هرز کدام مدیر جداگانه دارند ما متاسفانه مدیر واحدی نداریم برای همین هر تصمیمی که میگیریم مشکلاتی داریم که بگذریم اما سوالم این است از این مجتمع که نگهبان هم نداریم عده ای میگویند درب ریموت دار بگذاریم وعده دیگر راضی به پول دادن نمی‌شوند میخواستم ببینم اگر من خودم درب را ریموت دار کنم اما ریموت آنرا در صورت تسویه حساب به ساکنین بدهم کار من از لحاظ قانونی مشکلی دارد؟

امید حبیبی
18 خرداد 1399

سلام خسته نباشید با تشکر از سایت خوبتون عذر میخواهم من مدیر یکی از سه ساختمان یک مجتمع هستم آن دو ساختمان دیگر نیز هرز کدام مدیر جداگانه دارند ما متاسفانه مدیر واحدی نداریم برای همین هر تصمیمی که میگیریم مشکلاتی داریم که بگذریم اما سوالم این است از این مجتمع که نگهبان هم نداریم عده ای میگویند درب ریموت دار بگذاریم وعده دیگر راضی به پول دادن نمی‌شوند میخواستم ببینم اگر من خودم درب را ریموت دار کنم اما ریموت آنرا در صورت تسویه حساب به ساکنین بدهم کار من از لحاظ قانونی مشکلی دارد؟ممنون میشم راهنمایی کنید

علیرضا کوکبیان
12 خرداد 1399

با عرض سلام و خسته نباشید بنده مدیر ساختمان هستم و قصد داریم دیوار پارکینگ را سرامیک کنیم و طی جلسه ای که گذاشتیم همه ساکنین موافق این امر بودند ولی یکی از ساکنین با وجود موافقت مبلغی که تعیین کردیم قبل از بازسازی را پرداخت کنند پرداخت نکرده و حال بعد از تنظیم شکایت و صدور رای از دادگاه قاضی اعلام داشته که باید فاکتور ارائه دهم مگه میشه؟لطفا راهنمایی کنید آیا ماده قانونی در این خصوص داریم که مدیر ساختمان قبل از تعمیر پول را از مالکین دریافت کند یا خیر؟بنده جواب دادگاه را چه بدهم؟خواهش میکنم در ایمیلم پاسخ دهید با تشکر

شهریار
29 اردیبهشت 1399

باسلام.مدیرساختمان, یازده واحده هستم.ایا بایدشارژ پرداخت کنم؟7واحدمربوط به یک مالک میباشد,۶واحدرااجاره داده وخودش دریکی از واحدها ,ماهی چندروز ساکن است.ایشان به مدیرقبلی نصف مبلغ شارژ روپرداخت میکرد.ایا باید شارژ ازطرف ایشان کامل پرداخت شود؟پیشنهادنصب اسانسور داده.من که طبقه اول ساکن و مالک هستم, ایاجهت نصب اسانسور موظف به پرداخت وجه میباشم؟باتشکر(منتظرجواب سه هستم)

نیکو
18 اردیبهشت 1399

سلام وقت بخیر
من مدیر یک ساختمان ۹ واحدی هستم
بعد از حسابرسی به هزینه های ساختمان مقداری پول در صندوق باقیمانده و الان یکی از ساکنین میگه من دیگه چون توی صندوق اندوخته هست فعلا هزینه ها رو از همون بپردازید و میگه من دیگه شارژ نمیدم . بنظر شما باید چیکار کنم . ممنون میشم راهنماییم کنید
در ضمن این خانم که میگن شارژ نمی‌دم خودشون وکیل هستن

مریم
12 اردیبهشت 1399

سلام
ایا مدیر ساختمان میتواند هر ماه شارژ رو اضافه بکند و و مثلا هزینه نصب دوربین در اپارتمان را روی شارژ بیاورد؟
و اینکه اگر مدیری بابت نصب دکل مخابراتی پول گرفت اون پول رو کجا باید خرج کنه

محمدعلی محمدپور
24 فروردین 1399

باسلام من مدیر ساختمان چهار طبقه تک واحدی هستم طبقه اول و دوم پارکینگ دارند طبقه سوم و چهارم پارکینگ ندارند میخواستم بدونم هزینه تعویض موزاییکهای پارکینگ و سرامیک کردن دیوارهای پارکینگ بطور یکسان باید باشه ، یانه.ممنون میشم اگه نظر بدید

محمدعلی محمدپور
24 فروردین 1399

با سلام من مدیر ساختمان چهار طبقه تک واحدی هستم طبقه اول و دوم پارکینگ دارند طبقه سوم و چهارم پارکینگ ندارند میخواستم بدونم هزینه پارکینگ اعم از تعویض موزاییک و سرامیک کردن دیوارهای پارکینگ به چه صورت هستش.آیا سوم و چهارم باید بطور مساوی پرداخت کنند یانه.قدمت ساختمان پانزده ساله. ممنون میشم اگه نظر بدید

محمدرضا
19 فروردین 1399

اگر در بین ساکنین آپارتمان 4 طبقه، هیچ کسی مدیریت را قبول نکرد، دراین صورت به چه صورتی باید مدیر تعیین گردد؟

زینت
06 فروردین 1399

سلام میخواستم ببینم در اپارتمان میشه روی پشت بام کباب کرد؟ من در یک مجتمع ۴طبقه هستم که واحد ما در طبقه ۴ است در قسمت پشت بام قسمتی برای کباب کردن در نظر گرفته نشده (باربیکو) و حتی پشت بام هم موزاییک یا سرامیک نیست بلکه ایزوگام دوتا از همسایه ها اصرار دارن که حتما بیان رو پشت بام کباب کنن ولی خب بعدش نظافتم رعایت نمیکنن و باعث میشه که پشت بام پر مورچه بشه و مورچه ها وارد واحد ما میشن بعد از ۸ ماه تذکر دادن هنوز هم رعایت نکردن حتی قبلا قسمتی از ایزوگام هم اسیب دیده ، و این مسئله الان باعث بحث و جدال در اپارتمان شده میخواستم ببینم من میتونم از طریق قانونی پیگیر کنم حق با من هست یا نه؟ ممنون میشم جواب بدین

هاشم خاک رنگین
04 فروردین 1399

سلام . ببخشید ما داخل یه آپارتمان 14 واحدی زندگی میکنیم . من و یکی از واحد ها به مدت سه سال به صورت جداگانه به عنوان مدیر انجام وظیفه دادیم. حال هیچکدام از واحدها مدیریت جدید را بر عهده نمیگیرند و بیخیال هستن و حتی جلسات هم اکثرا شرکت نمیکنند . حال ما باید چکار کنیم

علوی
19 آذر 1398

ساختمون 16واحدی که مالک یک واحد خارج از کشور وخالی است دو سال است مدیر نداره گاز وآب هم مشترک است و ساکنان هم بی خیال چون با هم اختلاف دارند کسی راضی نیست مدیر بشه اصلا بعضی ها در حد شرکت در جلسه هم احساس مسئولیت ندارند چکار کنیم آخه آدم توی عظیمیه زندگی کنه و سر چهل تومن شارژ ساختمان نق بزنه

رها
21 مهر 1398

سلام کاش جواب این سوالات دوستان همینجا داده میشد مشکلات ماهم رفع و رجوع میش

م . د
29 شهریور 1398

سلام . ما مشکلی داریم در بلوکمان که فقط خدا باید مشکل مارا حل کنه . بلوک ۶ طبقه ۲۴ واحد . که عده ای گردن کلفت با هم همدست شدند و مدت ۴ سال است که برما حکومت میکنند . زورمون بهشون نمیرسه . اب و گاز را چند برابر از ما میگیرند . هم مدرک کتبی داریم و هم شواهد ولی زیر بار نمیروند . چندین بار درگیر شدیم نزدیک بود بدهکار بشیم و ….. افرادی هستند که قدرت دارند و … نفوذ هیچ قدرتی حریف اقایون نیست و داریم تن به ذلت میدیم . کار ما از وکیل و غیره گذشته .

علی
28 شهریور 1398

با عرض سلام و خسته نباشید .
من از سال 90 در یک آپارتمان نو ساز 767 واحدی 9 طبقه ساکن و مالک هستم. سازنده این مجموعه هم از همان روز تا کنون در این برج زندگی می کند و 3 واحد هم دارد. یک هییت مدیره 5 نفره تشکیل شد که ایشان ، فرزندش و یکی از فامیلهایش به همراه دو نفر دیگر از ساکنین عضو پنج نفره آن شدند و همواره نظرات شخصی خود را با توجه به سه نفره بودن بر 2 نفر دیگر تحمیل می کند. از جمله اینکه سازنده این برج نگهبان و مدیر ساختمان را با حقوق زیاد از بیرون آورده که مشخص شده کلا دست نشانده او هستند. همچنین از مشاعات سوء استفاده می کند . و حتی یکی از واحدهای مسکونی خود را به دفتر کار با تردد زیاد تبدیل کرده است . در چند مجمع و انتخابات هییت مدیره ، از همان روز اول بیش از 30 برگه می آورد و میگوید از طرف مالکان دیگر به او وکالت داده اند و باز همین سه نفر عضو انتخاب می شوند. سوال من این است که ایشان برای کاندید شدن از طرف چند مالک می تواند وکالت بیاورد. دوم اینکه این وکالت نامه ها باید ثبت و تایید شده در دفترخانه باشند یا اینکه فقط مالک آن را امضا کرده باشد و به او داده باشد کافی است ؟..

غفاریان فر
27 شهریور 1398

با سلام . در آپارتمان 72 واحدی ، مالک هستم . لطفا بفرمایید برای کاندید شدن در هیئت مدیره در مجع عمومی هر مالک میتواند از طرف چند مالک دیگر وکالت نامه معتبر داشته باشد ( می تواند وکیل چند مالک بشود ؟ ) همچنین آیا وکالتنامه هایی که فقط امضا شده باشند ولی محضری نشده باشند ، اعتبار دارند ؟

غلامرضافرازنده
23 شهریور 1398

باسلام وخسته نباشید اینهمه سوال کردن که ایا مدیرساختمان بایدشارژبده یانه ولی متاسفانه اخرهم نفهمیدم جواب چیست لطفا راهنمایی بفرمایید متشکرم

ابوذر کریمی
12 مرداد 1398

بعرض سلام خسته نباشید
مدیر ساختمانچهار واحدی که سه واحدش برای خودشه یک واخد رو فروخته میتونه حیاط مشاع ساختمان رو مسقف کنه الان قسمت مشاعات ساختمان رو تصرف کرده و حتی میگه برو هرجا دلت خواست شکایت کن تازه میگه چون تو اسپیلت کولر گازی رو روی دیوار ساختمان زدی پشت خونست ربطی هم به نمای ساختمان نداره میگه چون تو زدی منم باید اینجا سقف بزنم چون ماشینم تو آفتابه آیا به نظر شما حیاط ساختمان جزو مشاعات نیست مت حق ندارم از مشاعات استفاده کنم همش میگه کل ساختمان برای منه چون ساختمان رو خودش ساخته این حرف رو میزنه یکی از واحداشم فروخته الان پشیمونه همش اذیت میکنه ما شش ماه اومدیم تو این ساتمان همش منم منم مینه حتی میگه راه پله و آسانسور نمای ساختمان آجر آحر ساختمان برای منه لطفا راهنمایی کنید من با همچین آدمی چیکار کنم حتی چندین بار من و خانواده من رو تهدید به درگیری کردن

مریم
25 تیر 1398

سلام من مدیر ساختمان هفت طبقه هستم من اب و گاز و شارژ پرداخت نمیکنم و جلسه گذاشتم و اکثرا توافق داشتن ولی امضا نگرفتم میخواستم بدونم هزینه ها رو پرداخت نمیکنم قانونیه ومشکلی نداره

فرشاد
08 تیر 1398

سلام،من تو یه مجتمع ۱۹۵واحدی زندگی میکنم،در ضمن این ساختمان نظامی است، مدیریت و مدیر مالی بدون هماهنگی شارژ و زیاد میکنن،جدیدن هم متوجع شدیم ماهی یک میلیون برای خودشون حقوق درنظر گرفتن، هیچ رسیدگی هم به ساختمان نمیکنن،هرچی هم که میگیم تهدید میکنن که پرونده سازی میکنن اگه همکاری نکنیم،الان ۲۰ماهه مدیر هستن با تهدید نمیذارن جلسه بگیریم،جدیدن هم اسم هرکی که بخاطر اعتراض شارژ نداده رو روی بنر زدن و گفتن دلیل خراب شدن آسانسور و غیره اینها هستن

هاشمی
02 تیر 1398

سلام
یه سوال داشتم اگر مالک شارژ فقط پرداخت کنند و فوق شارژ ندهند و حتی اگر قانون اضافه شدن همه بپذیرند و ایشان هنوز همون قبلی پرداخت کنند چه برخوردی میشود انجام داد؟

Yrk
12 خرداد 1398

آیا درسته که برای تعمیر مشاعات راه پله ها متراژهای بزرگ باید سهم بیشتری پرداخت کنند؟؟؟

پیمان گلکار
31 اردیبهشت 1398

مدیر سواستفاده .موضوع شخصی کرده .ر جلسات خبر نمیده.امضا اینجانب در هیچ موردی نیست .اراع ندادن فاکتور قاونی برای پیگیری .اختلاف و رقمها با استعلام اینجانب .گفتن واژه له تو هیچ مربوطی نیست و به تو توضیح نمیدم .توکاره نیستی .دوست ندارم توضیح بدم .هزینه تراشی برای کسب در امد .توهین کردن .و مزاحمت .احداثپارکینگ من مدیرم .نوع شکایت چطور انجام بشه

طالعی
22 اردیبهشت 1398

سلام من هم یه سوال داشتم من مالک یک دانگ از واحد آپارتمان هستم و دو دانگ ان از شوهرم و یه دانگ ان از برادرم می باشد برای هیئت مدیره هم من کاندید شدم و هم شوهرم ولی رئیس هیئت مدیره میگه نمی تونین هر دونفر کاندید بشین و فقط یه نفر از شما می تونه کاندید بشه ولی من هر چه اساسنامه را می خونم نوشته کاندید باید ساکن و مالک باشه حرفی از اینکه یه نفر از هر واحد می تونه کاندید بشه نیومده خواهشا مرا راهنمایی کنید و یا کتابی را برای مطالعه معرفی کنین ممنون

محمدرضا طالبی
19 اردیبهشت 1398

با سلام و خسته نباشید
من مدیر ساختمانم خواستم ببینم از نظر قانونی و شرعی مدیر ساختمونم باید حق شارژ بده یا نه ؟ چون من شنیدم مدیر ساختمون بخاطر زحماتی که متقبل میشه حق شارژ نمیده!!!

اسرافیل دهباشی
15 اردیبهشت 1398

سلام، مدیر مجتمع ۲۵ واحدی هستم .یکی از واحدها علاوه بر اینکه ۴ ماه شارژ ثابت و ۵۰۰ هزار تومان قدرالسهم شارژ مقطعی را نپرداخته است، ۲ ۳ نفر به خانه خود دعوت میکند تا علیه مدیر جوسازی کند؟
آیا عمل او تشکیل تیم و جوسازی علیه مدیر محسوب میشود؟

آیا ایشان مجاز است واحدش را به خانه تیمی علیه مدیر تبدیل کند؟
آیا او عمل مجرمانه انجام می دهد؟

باسپاس

انصاري
08 فروردین 1398

با سلام و خسته نباشید
من مدیر ساختمانم خواستم ببینم از نظر قانونی و شرعی مدیر ساختمونم باید حق شارژ بده یا نه ؟ چون من شنیدم مدیر ساختمون بخاطر زحماتی که متقبل میشه حق شارژ نمیده!!!

محمودرضا فولادی
01 اسفند 1397

با سلام و احترام
اگر خانواده ایی در آپارتمان سگ و‌گربه داشته باشند بابت آن باید شارژ پرداخت کنند

ناهید جهانگرد
06 بهمن 1397

باسلام و تشکر
سوال اول:وقتی در ساختمان ده واحدی یکنفر به دلایلی شارژ پرداخت نمیکنه قانون چه حکمی دارد؟ سوال دوم :درصورتیکه هیچکدام از ده واحد قبول مدیریت نکنند تکلیف قانونی چیست؟

قدرت اله فرهادی
26 دی 1397

لطفا رفرانس مطالب بالا هم ذکر شود، مواد قانونی اشاره شده مربوط به کدام بخش از قانون و مصوب چه سالی است? متشکرم

محمد طاها اسکندری
30 آذر 1397

باعرض سلام و خسته نباشید.چگونه میتوانیم یکی از اعضای هیئت مدیره یک مجتمع را که با سایر اعضاء تفاهم کاری و اخلاقی ندارد را با عضو علی البدل عوض کنیم.سپاس

محمد طاها اسکندری
30 آذر 1397

سلام مجدد.در انتظار پاسخ هستم.

مجید قنبری
30 آذر 1397

سلام ببخسید ایا مدیر ساختمان باید شارز بده ؟؟؟متراز اپارتمانش 250 متر هست و بقیه 110 متر .و سوال دیگر بنده اینه که خرابی اسانسور هزینش به عهده مدیر هست یا خیر مدیر ساختمان ما خودش رو راحت کرده نه شارژ میده. و نه تو خرابی ها خودس رو شریک می کنه قانون چی میگه خواهش می کنم راهنمایی کنید پنج طبقه هستیم و ایشان طبقه چهارم هستند و در سال سه ماه میهمان فیکس دارند

محمد طاها اسکندری
26 آذر 1397

با عرض سلام و خسته نباشید . اگر یکی از اعضای هیئت مدیره یک مجتمع مسکونی با سایر اعضاء تفاهم اخلاقی و کاری نداشته باشد جهت برکناری و جایگزینی ایشان با عضو علی البدل چه باید کرد؟ با سپاس فراوان

علی
23 آذر 1397

سلام
من ساکن آپارتمانی هستم که بدلیل عدم مسیولیت شناسی هیچ کدام از همسایه ها ،ساختمان مدیر ساختمان ندارد ،اینجانب به دلیل جلوگیری از قطع شدن برق و آب و گاز ، شارژ تعیین کرده و با جمع کردن پول از اهالی ساختمان پرداخت های مربوطه را انجام می دهم ،با توجه به قدیمی بودن ساختمان آیا امکان دارد درصورتی که حادثه جانی رخ دهد ،مثلا سقوط آسانسور یا هر گونه حوادث دیگر ،اینجانب که توسط همسایگان انتخاب نشده ام و فقط جهت جلوگیری از قطع شدن خدمات عمومی ساختمان و نظافت ساختمان مسولیت را به عهده گرفته ام دچار مشکل یا مسئولیت شوم ؟

حسین
12 آذر 1397

سلام با تشکر فراوان از اطلاع رسانی شما خیلی خرسندم از آشنایی با این سایت

مهدی جعفری
04 آذر 1397

سلام .
مدیریت مجموعه ۱۰ واحدی که خدمات آب و برق و گاز به صورت مستقل است .یعنی هر واحد کنتور مستقل دارد .چگونه باید عمل کرد .برای مواردی مانند.تعمیرات. ایزوگام بام. سرویس آسانسور و….
ممنون

امین ماهوتچی
01 آذر 1397

دراپارتمان ماازواحد۸۲متری تا۱۷۴متری ونفرات از۲نفرتا۶نفرهست
ایاشارژهمه مساویست؟
شماره بندبرام مهمه
ممنون

امین ماهوتچی
01 آذر 1397

باسلام
ایااینکه هزینه گازبراساس متراژهرواحد وهزینه اب طبق نفرات ساکن میبایست محاسبه شود درست است؟
طبق کدام بندقانون اپارتمان نشینی؟

رضا زارع
21 آبان 1397

با سلام به شما
مطابق ماده 14 قانون مدیر ساختمان باید بیمه اتش سوزی و زلزله برای ساختمان بگیرد. سهم حق بیمه هر واحد بر عهده مالک آن واحد است یا مستاجر؟

اظهری
16 آبان 1397

ایا مدیر ساختمان می تواند در تعمیرات ساختمان بنا به تشخص خود تعمیرات غیر استاندارد انجام دهد؟
موضوع از این قرار هست رمپ ورودی پارکینگ در یک مجتمع ده واحدی به شکلی بود که در زمان ورود ته همه ماشین ها صدمه می دید حالا که مدیر درست کرده از کرکره برقی نیم متر فضای خالی نسبت به کف فضای خالی می ماند یعنی به راحتی سگ گردو غبار و حتی دزد می تواند به راحتی رد شود
یعنی امده درست کنه کلا تخریب کرده چگونه و تحت چه موضوعی شکایت می شود کرد

parsa
02 آبان 1397

سلام اگه یکی از مشترکین پول شارژ ساختمان رو نده مدیر میتونه اب اون واحد رو قط کنه….

سعید
17 مهر 1397

سلام
من مدیریت یک آپارتمان 15 واحدی را بر عهده دارم و همگی به من lجوز کتبی داده اند که من را به عوان مدیر انتخاب کرده اند ولی یکی از واحدها به شدت آزار و اذیت میکند (مالک) و فحاشی و اقدام به ضرب و شتم مدیر نیز انجام داده است (البته ضرب و شتم انجام نشده) و با وساطت همسایه ها ختم به خیر شده است و قلدر بازی و حرکات بسیار بدی انجام میدهند و در قبال این چنین حرکاتی چه باید کرد؟
رفتم به پدر واحد مورد نظر تذکر دادم که پسرت روی ماشینش اگزوز بسته و ساعت 3 صبح با صدای بالا گاز میدهد و تمامی ماشینها دزدگیرشان به صدا درآمده است – زیر ماشینهایتان مقوا بگذارید یا روغن ریزیشان را درست کند (2 تا ماشین میگذارند و از من اجازه گرفته اند که یک پارکینگ خالی است و از آن استفاده کنند برای ماشین دومشان) – جلوی واحدشان کفش نگذارند – پسرش موقع آمدن به داخل ساختمان با کلید ریموت بصورت نفر رو از درب پارکینگ وارد میشود و گفتم که این کار باعث بالا رفتن استهلاک میشود . قبول کرده رفته زن و بچه ها شو کتک زده و اونها اومده بودند که منو کتک بزنند و از چشم من میدیدند و دختر وسطیشان که هیکل درشتی داشت رفته بود چاقو برداره و منو بکشه و در راه پله وایستاده بود تا منو بکشه و گفته بود که خون دختر منو میریزه و به ماشین ما لگد میزد و من هم به پلیس 110 تماس گرفتم و پلیس آمد و صورتجلسه شد ولی الآن اوضاع بدتر شده و لج کرده اند. ماشینشان را به نحوی پارک میکنند که ما نتوانیم پارک کنیم (دوبله) کفشهایشان را هم زیاد کردند و شارژ هم نمیدهند و تمامی اطلاعیه ها را هم از جایش در آورده اند و علنا قلدر بازی میکنند. تمامی 14 واحد باقیمانده کاملا راضی هستند و همیشه تشکر میکنند ولی فقط واحد ایشان معترض هستند. من باید چکار کنم؟
با تشکر

سعید
17 مهر 1397

سلام
من مدیریت یک آپارتمان 15 واحدی را بر عهده دارم و همگی به من lجوز کتبی داده اند که من را به عوان مدیر انتخاب کرده اند ولی یکی از واحدها به شدت آزار و اذیت میکند (مالک) و فحاشی و اقدام به ضرب و شتم مدیر نیز انجام داده است (البته ضرب و شتم انجام نشده) و با وساطت همسایه ها ختم به خیر شده است و قلدر بازی و حرکات بسیار بدی انجام میدهند و در قبال این چنین حرکاتی چه باید کرد؟
با تشکر

زمانى
22 شهریور 1397

باسلام، دوسه روزى سقف منزل من اب چکه میکرد که فکر میکردیم از فاضلاب و دستشویی طبقه بالاست، ولی وقتى تأسیسات اومدن و سقف منو کندن تا علتو پیدا کنن فهمیدیم از کانال کولر و مساله براى پشت بومه، دوتا کولر شلنگ اب اشون پوسیده و اب زیادی رو پشت بوم جمع شده بود که یکى از اونا براى خود منه،کانال ولی درز داره وسوراخه که اب از اون رد شده و به مرور به سقف ما نشتى داده( من طبقه اول هستم)صحبت از هزینه سقف منه که دباره باید گچ کنم، من شخصا باید بپردازم یاچون کانال کولر و پشت بوم مشترکه هزینه اش رو مدیرساختمون باید بده؟

Mozhdeh
18 شهریور 1397

سلام. دو واحد از ساختمان ما که ده واحدی هستند دو ماه هست شارژ نداده اند و صندوق ساختمان نیر به دلیل پرداخت قبوض خالی هست و بدهی به مدیر ساختمان نیز دارد. با تذکر شفاهی این دو واحد شارژ نداده اند، امکان تذکر کتبی در آسانسور به طوری که دیگر همسایه ها متوجه شوند این دو واحد شارژ نداده اند، امکان دارد؟؟؟؟

تشکر

شبنم کریمی
25 مرداد 1397

سلام من شکایتی طرح کردم که سقف آپارتمانموتعمیرکنن برای همین به لیستی ازمالکین آپارتمان نیازدارم تادرستون خوانده گان درج کنم امامدیراین لیست رادراختیاربنده قرارنمی دهدچکارمیتونم انجام بدم؟

کیومرث
23 مرداد 1397

سلام : مدیر ساختمان :طبق ماده 14 جهت بیمه نمودن ساختمان در مقابل آتش سوزی مسئول است – جهت حوادث احتمالی هم باید ساختمان را درقبال افرادی که احیانا آنجا کارکنند مسئولیت مدنی نماید – جهت اسانسور باتعمیر کاران قرارداد ببندد – بیمه حوادث آسانسور نماید –
اگر سنگی از بدنه ساختمان جدا شود و روی ماشین افراد آپارتمان بریزد کی مقصر است .روی افرا ثالث چطور . آیا امکان دارد تمام موارد را در یک بیمه نامه انجام داد متشکرم

مهدی کریمی
09 مرداد 1397

سلام کریمی هستم،ازتهران،من بامدیرساختمون مشکل دارم ایشون تابلوی اعلانات نصب نمیکنه میگه نبایددیوارسوراخ بشه،من وبقیه ساکنین قبض اب وگازونمیبینیم خودش حساب میکنه اس ام اس منکته مبلغ واریزکنید،ومن ازپشت بام میخوام استفاده کنم منقل گذاشتم دعواراه انداخت نبایدمنغل بذاری،من باید چکارکنم؟درضمامدیرخانم هستن متعلقه باپدرپیرش زندگی میکنه وهیچ بنی بشیری بااینارفتوامدندارن،برای من مهمان میاداس ام اس میده کفشاروبردار،لامپ بیرون ساختمونودزدیدن،این خانم رفته ازمن شکایت کرده.

مهران
07 مرداد 1397

سلام بر طبق ماده 14 قانون تملیک آپارتمانها هیئت مدیره یا مدیر تنتها مکلف به انعقاد قرارد بیمه آتش سوزی جهت ملک مورد نظر می لاشند در خصوص زلزله قانون اشاره ای نکرده .لطفا بررسی فرمایید

نوید
13 تیر 1397

سلام،آیا مدیر ساختمان هم باید شارژ ماهیانه پرداخت کند؟!

مژگاک هلتلی
24 خرداد 1397

باسلام‌
مدیر ستختمان اجاق گاز مارو که دم انباری گذاشته بودم تا سر فرصف ببرم تو انباری بدون اجازه برداشته انداخته دور . ایا این کار مدیر قانونی هست ؟

م ص
31 اردیبهشت 1397

سلام و خسته نباشید

مورد 1) بنده مستاجر از مدیر ساختمان اصل قبوض را جهت رویت و اطمینان درخواست کرده ولی ایشان با لجبازی و عصانیت جواب رد داده و پس

از ثابت کردن اینکه ایشان از ما اضافه میگیرند از کنترل خارج شده و به بنده توهین لفظی و پست نظامی خود را داد زده و کلمات رکیک استفاده

نمودند.
لطفا راهنمایی لازم در چگونگی برخورد با این فرد با قانون در مورد توهین و سوء استفاده از پست نظامی و همچنین اجبار ایشان جهت به رویت

گذاشتن اصل قبوض گاز و آب و برق مشترک ساختمان بر روی تابلو عمومی ساختمان را اعلام نمایید.

مورد 2) مجددا مدیر ساختمان پیاده رو بیرون از محوطه ساختمان تقریبا ۲ متر فاصله از درب ورودی را که توسط ریشه درختی بالا زده بود تعمیر

کردن و هزینه ۲۰۰ هزار تومنی را بدون فاکتور اعلام نموده اند. لذا مربوط به این بند آیا:
۱) این هزینه به عهده مستاجر یا مالک میباشد؟
۲) بدون داشتن فاکتور قبول میباشد؟
۳) هزینه همین کار را از پیمانکار دیگری پرسیدم گفتن ۱۰۰ هزار بیشتر نمیشه!

با تشکر مجدد از زحمات و راهنمایی ارزشمندتان

علی
11 فروردین 1397

سلام
من مدیر ساختمان هستم .یکی از واحد ها بعلت مشخص شدن پارکینگ ها بدون پارکینگ شده.قانونا قسمت پارکینگ مشخص شده.ولی بعلت عدم همکاری واحدهای دیگر هنوز جای پارک ایشان اشغال است.چطور می شود مالکین دیگر را قانع کرد که در جای قانونی خود بگذارند؟

محمود محبوبی
05 فروردین 1397

سلام من همیشه به موقع شارژم و پرداخت می کردم . من و چند نفر از همسایه چندها چندبار خواستیم بیلان ماهه بدهد . درطول یک سال بیلان نداده . برای همین م و چند نفر دیگر شارژ پرداخت نکردیم . حالا ایشان تصمیم دارند از ما شکایت کنند . ایا حق با ماهست یا نه ؟

دانلود

توانا
24 اسفند 1396

سلام ما تو ساختمان خودمون مشکل داریم در مورد نوع هزینه کردی که داره از شارژ اتفاق میفته و گاها در مورد مخارج غیر شارژ من نمی دانم چه طوری میتوانم برای ساکنین این مسئله باز کنم و جدیدا با الفاظ بدی مواجهه میشم چه راه حلی برای این کار هست؟

مجید
09 اسفند 1396

سلام
یکی از مواردی که دیرعامل و هیات مدیره ساختمان مسکونی باید به آن توجه کنند و بسیار ضروری می باشد، خرید بیمه نامه مسئولیت مدیر یا هیات مدیره ساختمان در قبال ساکنین می باشد. این بیمه نامه مزایای خوبی دارد و خسارات مالی و جانی در قبال ساکنین و اشخاص ثالث را جبران خواهد کرد.

قاسم
21 بهمن 1396

سلام من مدیر ساختمان هستم چند سوال داشتم خواهشا جوابشون را بدهید؟
۱- مدیر ساختمان باید خودش شارژ ساختمان بدهد ؟ کارهای برای ساختمان انجام میدهد در مقابل میتواند دستمزدی دریافت کند؟
۲-واحدهای که اثاثه در ان قرار داردشارژ باید کامل بدهند یا نصف ان را؟
۳ – واحدهای که صاحبان انها در یک ماه چند روز هستند و بقیه وقتها در داخل واحد هاشون نیستند شارژ شون چه جوری محاسبه می شود ؟

  رضا
  14 مهر 1397

  اگر جواب این سوال برایتان مشخص شده برای من هم بفرستسد . ممنون
  مدیر ساختمان باید خودش شارژ ساختمان بدهد ؟ کارهای برای ساختمان انجام میدهد در مقابل میتواند دستمزدی دریافت کند؟

نوری
12 بهمن 1396

با سلام، جای بسی خرسندیست که با یک گوشی هوشمند میتوان از قوانین حاکم بر آپارتمان نشینی مطلع و حتی پاسخ سؤالهای مطروحه را دریافت، بعنوان احدی از آحاد جامعه از مجموعه فعال در این زمینه که مورد نیاز بنده هم بود بدلیل آپارتمان نشین جدید شدن از شما سپاسگزارم،
ومن ا… توفیق

مازیار
07 بهمن 1396

سلام من در آپارتمانی زندگی میکنم که مالک طبقه ۴ آن همیشه پاگردش فوق العاده کثیف هست و کل پاگرد و راه پله اش پر کفش است در صورتیکه در صورت جلسه تصویب شد هر مالکی جلوی واحد خود را در طول ماه تمیز نگه دارد و بیش از دو کفش در پاگردش نگذارد، مدیر از لحاظ قانونی چه برخوردی میتواند انجام دهد؟ لطفا پاسخم را ایمیل کنید؟

سعید
12 دی 1396

با سلام
بنده تو یه ساختمان 4 طبقه ساکن طبقه همکف هستم
آیا هزینه آسانسور که ما به هیچ وجه استفاده ای ازش نداریم شامل واحد ما هم میشه یا نه؟
و قانون در این مورد چی میگه؟

ممد
08 دی 1396

سلام من نه به حکومت بد ، بیراهه میگم نه به امریکا در این زمینه …
ولی به ادمهایی که باهاش،ن همسایه و هموطن هستم خیلی بد و بیراه میگم :
مدیر ساختمان ما معتاد است در قلیانخانه دارد و دو فرزندش هم معتاد و یکیشون هم اختلال عصبی داره به نحوی که با همه ساکنین یک دور دعوا را کرده مدیر محترم ساعت ۱ شب از سر کار تشریف میاره و همه چیز را میگه درست میکنم ولی حیف . من ۲ میلیون تومان از جیب خودم تا حالا خرج کردم و هنوز حتی یکی تعارف نکرده بیا حساب کنیم اونوقت برای ۳۰ هزار تومان قبض مشترک با پررویی میان میگن واقعا متاسفم و جالبه بارها مدیر به من گفته به نظر من شما از این ساختمان برووووو (من مالکم) خدا لعنت کنه فر،شنده نامرد را . بخرا زنم میخواد بره توی راه پله کلی استرس دارم . همسایه از برادر هم مهمتره … من میگم این که حکومت نیست که با ما مثلا بده یا رسیدگی نمیکنه یا امریکا نیست که بگیک مثلا با ما دشمنه …. خودمونیم اما متاسفانه حق و حقوق هم را رعایت نمیکنیم اونوقت انتظار داریم مثل زاپن موفق باشیم . در ضمن با پیشنهاد دوستمون در مورد شرکت های از بیرون کاملا موافقم . عالیه … واقعا باید کسانی از بیرون این کارها را انجام بدهند

مهتاب
29 آذر 1396

با سلام و خسته نباشید ما در طبقه پنجم که آخرین طبقه ساختمان مسکن مهر میباشد مشکلات فراوانی داریم که مدی محترم ساختمان یک سال است که جلسه نگذاشته مشکلات ما 1-نازک بودن سقف هر چهار واحد که سرما و گرما وباد داخل آپارتمان که باعث ناراحتی میشود 2-سر و صدا و بوی نا مطبوع تریاک و سیگار و غیره که تمام همسایه ها ناراحت میشوند3- مدیر مجترم فقعط پول شارژ جوع میکند و در ماه یکبار نظافتچی میاره و هر ماه آسانسور را سرویس میکننو مثل اینکه دیگ ساختمان هیچ مشکل دیگری ندارد تا میتونه نامه های رنگ وا رنگ به در و دیوار میچسباند آیا این درست است که بنویسند که آقایان پستچی تمام نامه های واحد ها را به ایشان تحویل دهند لطفا راهنمائیم که چه باید بکنیم ممون وسپاسگزارم

مهران
25 آذر 1396

ما در یک ساختمان تک واحدی کلا پنج واحد هستیم خودمون هم سازنده هستیم در طبقه اول ایم نزدیک 5 ساله تمام امور به موقع انجام میدیم و کسی ناراضی نبوده از وقتی که یک نفر واحد سوم خریده موجب سلب و آسایش جنگ روانی کرده یک سری آسانسور خراب شد با اینکه من زنگ زدم به سرویس کار و ظرف دو ساعت اومد این همسایه نانجیب با لحن بدی گفت من مادر خانم ام رگ قلب اش پاره شده میخوام برم شکایت کنم آیا مدیر ساختمان بدبخت رو میتون محکوم کنند ؟؟؟؟؟؟ مدیر ساختمان کار گرفتاری زندگی نداره ؟؟ باید مواظب خرابی ها باشه در موقعی که منزل نیست تر خدا راهنمایی کنید

امیر خدایی
20 آبان 1396

درود بنده در یک ساختمان ۶ واحدی مالک هستم که ۳ واحد آن مستاجر و ۳ واحد مالک سکونت دارند که از ۳ واحد مالک سکونت دار یک واحد دفتر وکالت و یک واحد پیر زن شاغل که مسئولیت مدیرت قبول نمیکند و دفتر وکالت عنوان میکند بدلیل حظور موقتی در ساختمان مدیرت قبول نمیکند حال آیا مستاجر میتواند مدیر شود؟اگر من مالک مدیر بشم و هزینه بیمه ساختمان رو پرداخت نکنند بنده مسولبت قانونی دارم؟و آیا بنده میتوانم اعلام کنم فقط و فقط مسئولیت جمع آوری قبوض مشترک رو به عهده میگیرم؟؟؟

مهدی
11 آبان 1396

باسلام
توایران هنوز فرهنگ آپارتمان نشینی جانیوفتاده .خارج ازکشور اصلااین جورنیست مدیریت ساختمان دست شرکت های خدماتیست مثل ایران نیست که مدیرساختمان ازساکنین انتخاب کنن ومدیرمجانی باشه تازه کلی هم حرف بخوره تابتون شارزازساکنین بگیره …

محمدجواد صابری
10 مهر 1396

سلام هزینه تعمیر اسانسور بعهده مالک ساختمان است یا باید از مبلغ شارژ پرداخت نمود

محمود
26 مرداد 1396

سلام
این همه مطلب نوشتین ولی منبع و اسم قانون رو ذکر نکردین
چطوری میشه به این مطالب اعتماد کرد؟

محمد
09 تیر 1396

با سلام
بنده مدیر یک ساختمان ١٠ واحد هستم
۶ واحد مربوط به خانواده شخصی است که مالک زمین بوده و ۴ واحد الباقی مالکین متفاوتی دارند
به محض اینکه موردی بر خلاف نظر ان ۶ واحد اعلام میشود سریعا اعلام میکنند که مدیریت عوض شود . ایا تا انقضای یک سال موعد انتخاب مدیر قانونا این امکان را دارند که مجدد انتخابات برگذار کنند ؟
راهکار قانونی چیست ؟

یونس افتاده
11 خرداد 1396

سلام در صورت بروز حادثه برای افرادی که بوسیله مدیر در مجتمع بکار گمارده میشوند.تکلیف چیست.مسِیولیت مدیر چه میشود.

  حجتی
  31 تیر 1396

  با سلام
  شما می بایست ساختمان را بیمه مسئولیت مدنی کنید. در این صورت اگر اتفاقی برای هر یک از پیمانکاران اعم از برق کار، نیروی خدماتی یا تاسیساتی بیفتد بیمه هزینه های مربوطه را جبران خواهد کرد.

نرجس خباززادگان
22 اسفند 1395

سلام ….من مدیر ساختمان ۱۶ واحده در ۴ طبقه که دو واحد راضی به گذاشتن اسانسور نیستند و ما قبول کردیم که فقط طبقات ۳ و ۴ هزینه پرداخت کنند و ۱ و۲ هیچ هزینه ایی پرداخت نکنن بازهم راضی نمیشن ما چه کار میتونیم بکنیم ممنون میشم پاسخ دهید

سیامک علیزاده
13 بهمن 1395

با سلام
در صورت عدم قبول مدیریت توسط ساکنین ، اتنخاب مدیر به چه روشی امکان پذیر است ؟

افشین
10 بهمن 1395

سلام مدیر قبلی در طول دو سال مدیریتش در ساختمان مبلغ چهارمیلیون و سیصد هزار تومان کم آورده و این مبلغ و به مدیر جدید نمی دهد . منم از آنجاییکه مستاجرم و سه ماهی تا پایان قردادم نمونده شارژ و پرداخت نکردم (الان شده دوماه) . وقتی اعتراضمو به مدیر جدید میگم میگه از دست ما خارج و هر واحدی که پولشو میخواد بره بگیره!! ساختمون بیست واحدیه و شارژم چهل تومن بوده. راهنمایی بفرمایید چکار میتونم بکنم؟ ممنون

علی حسینی
04 دی 1395

سلام،من سرایدار هستم ولی اهالی ساختمان حقوق منو به موقع نمیدن و از مدبر ساختمان حقوقمو درخواست میکنم ایشون میگن هنوز اهالی ساختمون شارژ خودشونو ندادن،آیا مدیر نباید از خودش حقوق منو بده تا اهالی شارژ رو میدن؟

  علیرضا پورشفیع زاده. مدیرعامل شرکت فنی, خدماتی و تنظیفاتی پایا البرز کارآفرین
  13 دی 1395

  دوست عزیز, با توجه به اینکه مدیر ساختمان تمامی هزینه ها از جمله حقوق سرایدار را از صندوق ساختمان پرداخت مینماید و در واقع درآمد ساختمان و موجودی صندوق صرفاً بوسیله پرداخت شارژ, تأمین میگردد, در صورت وجود مبلغ کافی در صندوق, میبایست حقوق شما توسط مدیر محاسبه و به موقع پرداخت شود. بنابراین مدیر ساختمان ملزم به پرداخت حقوق شما از حساب شخصی خود نیست و این امر کاملا اختیاری میباشد. در واقع میتواند به صندوق ساختمان قرض داده و پس از دریافت شارژ برداشت کند. البته پیش بینی هزینه ها و زمانبندی دریافت شارژ با توجه به اطلاع از زمان پرداخت هزینه ها, از وظایف بدیهی و لازم الاجرای مدیر است.

نجات اله مرادي
15 آذر 1395

سلام. مواد قبل از ماده 10 درج نشده. اگه ممکن هست قانون کامل برای بنده ایمیل فرمایید. با تشکر

شما هم نظرات خود را برای خانه ما ارسال کنید.

مطالب مرتبط