مستندمسابقه خانه ما

مستندمسابقه خانه ما

غذای محبوب یا قاتل کبد؟
۲۵ تیر ۱۳۹۵
0
سلامت

یکی از خوراکی هایی که بین ایرانیان طرفداران بسیاری دارد و به اشکال متفاوت در طبخ غذاها استفاده می شود، برنج است. متخصصان طب سنتی، برای کاهش عوارض منفی این غذا افزودن برخی ترکیبات را پیشنهاد کرده اند که از خاصیت چاق کنندگی آن کم می کند.

چون سرد و تر است، چاق می کند

وقتی مزاج غذایی سرد و تر باشد، مصرف آن ها باعث چاقی خواهد شد؛ برنج چنین مزاجی دارد. این ماده غذایی، انباشتی از نشاسته است که باعث چاقی می شود. در واقع برنج یکی از عوامل اصلی چاق شدن و ابتلا به کبد چرب محسوب می شود.

شوید و میخک، اصلاح کننده سردی برنج

افزودن شوید، سبزی پلو، زیره، زعفران یا میخک به برنج، باعث اصلاح مزاج این ماده خوراکی شده و کمتر باعث چاقی می شود؛ چون مزاج سرد آن با افزودن ادویه هایی با مزاج گرم و خشک گرفته می شود.

زیره علاوه بر کاهش سردی برنج، باعث کاهش نفخ شده و به هضم بهتر غذا کمک می کند، عملکرد دستگاه گوارش را بهبود می بخشد و در سوخت و ساز چربی نقش موثری دارد.

میخک هم باعث کاهش دردهای عصبی و همچنین کاهش دردهای گوارشی و کولیک می شود.همچنین افزودن سبوس به برنج هم در کاهش خاصیت چاق کنندگی برنج موثر است.

برنج را با خورش های گرم بخورید

اگر جزو افرادی هستید که تمایلی به افزودن زیره و میخک به برنج ندارید، بهتر است بیشتر، برنج را به صورت مخلوط سبزیجات مصرف کنید. می توانید بسته به نوع خورش با افزودن ادویه مناسب با مزاج گرم و خشک، مزاج برنج را اصلاح کنید. مثلا به خورش قیمه یا قیمه بادمجان حتما زعفران یا زردچوبه و دارچین و به خورش قورمه سبزی، فلفل سیاه اضافه کنید.

منبع: روزنامه شهرآرا

برای اطلاع و استفاده از سایر مطالب ما، به کانال تلگرام خانه ما بپیوندید:

کانال خانه ما در تلگرام

نظرات کاربران

شما هم نظرات خود را برای خانه ما ارسال کنید.

مطالب مرتبط

دستور پخت کوکوی تره و نگاهی به خواص و عوارض سبزی تره

۱۱ آذر ۱۳۹۹
0

خوراک نودل با مرغ، طرز تهیه و فواید و مضرات

۰۳ آذر ۱۳۹۹
0

طرز تهیه سوپ نخود فرنگی با مرغ

۳۰ آبان ۱۳۹۹
0

کوکوی هویج و کدو، طرز تهیه و دستور پخت

۱۹ آبان ۱۳۹۹
0