مستندمسابقه خانه ما

مستندمسابقه خانه ما

خرید شب عید، ضرورت یا عادت؟
۱۲ اسفند ۱۳۹۴
4
مشاوره خرید

یکی از مسائلی که در جامعه ما با عید نوروز، پیوندی دیرینه دارد، خرید شب عید است. تمایل بی حد و حصر برای خرید کردن در ایام پایان سال، آن هم در میان ترافیک سنگین و شلوغی مراکز خرید، رفتاری است که در میان اقشار گوناگون به چشم می خورد. اما سوال این است که آیا این خرید، ضروری است یا تنها از سر عادتی قدیمی انجام می گیرد و یا انگیزه های دیگری پشت این رفتار وجود دارد؟ با کمی پرس و جو از افراد مختلف در سنین و جنسیت های متفاوت، انگیزه های اکثر مردم از خرید شب عید را می توان به چند دسته مشخص تقسیم نمود:

خریدهای کاربردی و به علت نیاز

دسته اول، افرادی هستند که نگاهی کاربردی دارند و واقعا از سر نیاز و با بررسی داشته ها و کمبودهای خود اقدام به خرید عید می کنند. در این حالت، بدیهی است که فرد باید پس از بررسی نیازهای خود و با در نظر گرفتن بودجه مشخص و با برنامه ریزی زمانی هوشمندانه برای گرفتار نشدن در شلوغی های پایان سال، خریدی رضایتمندانه انجام دهد.

خرید از روی عادت

دسته دیگر، افرادی هستند که این کار را صرفا به عنوان یک عادت قدیمی انجام می دهند. یعنی گمان می کنند که اگر خرید شب عید انجام نشود، انگار چیزی در زندگی آنها کم است، در عین حال شاید کمد لباس هایشان را که زیر و رو کنند، چندین قلم لباس مناسب در آنها وجود داشته باشد که تا به حال حتی به سراغشان هم نرفته اند، اما از آنجا که از کودکی، پدر و مادر هر سال خرید عید را به عنوان یکی از واجبات به جا می آوردند، آنها نیز خود را به انجام این فریضه، ناگزیر می دانند!!! حتی اگر ناچار باشند که ساعت ها ترافیک عذاب آور ماه اسفند را تحمل کنند و در میان شلوغی فروشگاه ها و اتاق های پرو با هزار دردسر و گرفتاری خرید خود را انجام دهند!!

خریدهای شب عید

حتما این داستان معروف را شنیده اید که روزی لویی شانزدهم در محوطه کاخ خود مشغول قدم زدن بود که سربازی را کنار یک نیمکت در حال نگهبانی دید. با تعجب از او پرسید: تو در اینجا از چه چیزی نگهبانی می کنی؟ سرباز که دستپاچه شده بود جواب داد: قربان! افسر گارد من را اینجا گذاشته و به من گفته خوب مراقب باشم! پادشاه کمی فکر کرد و سپس افسر گارد را صدا زد و پرسید که این سرباز چرا این جاست؟ افسر گفت: قربان نقشه قرار گرفتن سربازان را بر سر پست ها، افسر قبلی به من داده، من هم به همان روال کار را ادامه دادم! لوئی که شگفت زده شده بود، سرنخ را دنبال کرد تا اینکه مادرش متوجه کنجکاوی پسرش شد و گفت: من علت را می دانم، زمانی که تو سه سالت بود این نیمکت را رنگ زده بودند و پدرت به افسر گارد گفت که نگهبانی را اینجا بگذارند تا تو روی نیمکت ننشینی و لباست رنگی نشود! از آن روز 41 سال می گذرد، اما کسی به افسر نگفته است، دیگر نیازی به نگهبانی نیست!
شاید اگر کمی فکر کنیم متوجه شویم که بسیاری از رفتارهای ما مشابه افسر گارد لوئی شانزدهم است، از جمله همین عادت بی دلیل به خرید شب عید!!!!

خریدهای فصلی

بعضی از مردم نیز هستند که عادت به خرید لباس به صورت فصلی دارند و مطابق با دمای هوا و تغییر فصول، خرید می کنند که البته این مساله نیز راهکارهایی دارد و می توان با خرید لباس هایی که مثلا در هر دو فصل پاییز و بهار قابل استفاده هستند، در هزینه ها قدری صرفه جویی کرد.

نوگرایی

برای برخی از افراد هم نو شدن طبیعت و سال، احساس نیاز شدید به نو شدن در ظاهر را ایجاد می کند و به شدت اصرار دارند که در دید و بازدیدهای عید با سر و شکلی جدید حاضر شوند؛ گویی که روزشمار زندگی متوقف شده و قرار است زندگی از نقطه صفر آغاز شود. خرید براساس این انگیزه هم مشابه همان تصمیم هایی است که بسیاری از ما در هنگام تحویل سال می گیریم که از امسال دیگر هر روز ورزش می کنم! دیگر دروغ نمی گویم! هر روز کتاب می خوانم و قس علیهذا!! که البته برای عملی کردن خیلی از این تصمیم هایی که اتفاقا ارزشمند هم هستند، نیازی نیست منتظر رسیدن بهار و عید باشیم! از همین لحظه باید شروع کرد!

مدگرایی و تفاخر

برای برخی از افراد لباس نشانه تفاخر و برتری اجتماعی و اقتصادی محسوب می شود و حساسیتشان به گونه ای فراتر از آراستگی و زیبایی می رود که عمدتا دچار قید و بند مد روز و استفاده از برندهای معروف و گران می شوند، حتی اگر وضعیت اقتصادی متوسطی داشته باشند. گاهی مسئله آنقدر بغرنج می شود که گویا اعتماد به نفسشان وابسته به آن است و شاید بتوان اینطور برداشت کرد که از مشکل کمبود اعتماد به نفس رنج می برند و به جای صرف زمان و انرژی برای ترمیم روح و روان که همه ما نیازمندش هستیم، مبالغی عجیب و غیرمنطقی را صرف لباس و ظاهر می کنند تا بلکه احساس بهتری از خود بدست آورند.

شما خرید شب عید را چگونه می بینید؟ آیا حتی اگر نیاز نداشته باشید باز هم خود را مقید به خرید عید می دانید؟ به نظر شما چه انگیزه های دیگری در خریدهای شب عید مؤثر است؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

برای اطلاع و استفاده از سایر مطالب ما، به کانال تلگرام خانه ما بپیوندید:

کانال خانه ما در تلگرام

نظرات کاربران
hamidreza
15 اسفند 1394

سلام باید بگم به وضعیت مالی خانواده بستگی داره چون اگر نتونی انتخابی نداری .

    اکرم
    15 اسفند 1394

    دوست عزیز برداشتم از حرف شما اینه که خرید عید کاملا ضروریه و بستگی داره به وضعیت مالی خانواده. پس هر چه توان مالی بیشتری داشته باشیم بیشتر خرید می کنیم. درسته؟

بهناز
14 اسفند 1394

دسته بندی تون جالب بود! برای ما بزرگترها واقعیت اینه که از روی ضرورت تصمیم می گیریم. اما در مورد بچه ها خودم دوست داشتم همیشه با خرید یک دو تکه حال و هوای عید را درشون ایجاد کنم..

نداشریفی
13 اسفند 1394

مطلبتون واقعا عالی و تاثیرگذار بود حس میکنم واقعا این خرید عید عادت شده و همه تمایل به نوگرایی دارن

شما هم نظرات خود را برای خانه ما ارسال کنید.

مطالب مرتبط

طرز تهیه نودل سبزیجات با نگاهی به فواید و خواص کلم بروکلی

۱۸ اسفند ۱۳۹۹
0

ناگت پیازچه و نان، دستور پخت با نگاهی به خواص پیازچه

۱۷ اسفند ۱۳۹۹
0

طرز تهیه خوراک بلبلی و نگاهی به خواص و مزایای لوبیا چشم بلبلی

۱۳ اسفند ۱۳۹۹
0

دستور پخت کوکوی تره و نگاهی به خواص و عوارض سبزی تره

۱۱ آذر ۱۳۹۹
0

خوراک نودل با مرغ، طرز تهیه و فواید و مضرات

۰۳ آذر ۱۳۹۹
0