مستندمسابقه خانه ما

مستندمسابقه خانه ما

هزینه افطار امسال چقدر است؟
۲۶ خرداد ۱۳۹۵
0
زندگی به سبک خانه ما

جایی برای نگرانی نیست! این وعده را هر ساله در آستانه ماه رمضان می دهند؛ اما بررسی ها نشان می دهد هزینه سفره افطار یک خانوار چهار نفره ایرانی برای ماه رمضان، روزانه دست‌کم ١٨ هزار و ١٨٣ تومان خواهد بود و این عدد برای کل ماه ۵۴٠ هزار تومان برآورد می شود. این میزان هزینه البته بدون در نظر گرفتن هزینه‌ ای است که خانواده‌ ها برای شام و سحری خود خواهند داشت! ضمن آن که ارقامی که برای هزینه خانوار در نظر گرفته شده، متوسط میزان مصرف در خانوارهای طبقه متوسط است. چه بسا این سبد هزینه برای خانوارهای دهک ‌های بالا هزینه های بسیار بیشتر و برای خانوارهای دهک های پایین، هزینه ‌های کمتری به همراه داشته باشد! از این رو طبق محاسبه میانگین مصارف خانوار طبقه متوسط، تنها وعده افطار، هزینه ای معادل ۵۴٠ هزار تومان در طول یک ماه برای 4 نفر در بر خواهد داشت.

بررسی ها نشان می دهد امسال اما بازار ماه رمضان با تغییری جدی نسبت به سال‌های قبل روبه‌روست. گسترش فروشگاه‌های زنجیره‌ای و تخفیف‌دار در سطح شهرهای بزرگ تا حدی شکل ارایه کالاها را تغییر داده است. با توجه به این نکته می توان چنین نتیجه گرفت که بازار ماه مبارک رمضان امسال، زیر سایه تخفیف‌ها فرصت نفس کشیدن به سفره‌های افطاری خانوارها را می دهد. امسال نیز مانند سال‌های گذشته، فعالان بخش اصناف، افزایش نرخ مواد خوراکی را رد می کنند یا آن را اندک می خوانند، اما با تمام این وعده‌ها وقتی ماه روزه‌داری آغاز می شود، این وعده‌ها محقق نمی شوند.

ابراهیم درستی، نایب‌رییس اتاق اصناف ایران به مردم اطمینان داده است که مواد غذایی به میزان کافی در ماه مبارک رمضان وجود دارد و بازار در این ماه با ثبات قیمت‌ها روبه‌رو خواهد بود. همچنین فروش‌های فوق‌العاده و تخفیف پنج تا ٢٠ درصدی اقلام مورد نیاز این ماه از سوی اصناف اعمال می شود. علاوه بر این، معاون وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد: «هیچ نگرانی بابت تامین گندم و نان برای ماه رمضان وجود ندارد و هرگونه اعمال تغییر در سهمیه آرد نانوایی ها یا تغییر ساعت کار آنها براساس تصمیم کارگروه‌های استانی صورت می گیرد».

علی قنبری، مدیرعامل شرکت بازرگانی داخلی در این خصوص گفت: «اگر در ماه مبارک رمضان، میزان نیاز خبازی ها برای تولید نان افزایش یابد، سهمیه نانوایی ها نیز براساس تصمیمات و مصوبات کارگروه‌های استانی افزایش می یابد. هیچ تغییر قیمتی در ماه رمضان در زمینه آرد و نان انجام نخواهد شد و نظارت بر نانوایی ها در این ماه افزایش پیدا خواهد کرد».

هزینه سفره افطاری

محاسبه اقلام مصرفی مورد نیاز یک خانوار چهار نفری طبقه متوسط برای وعده‌های مختلف غذایی در این ماه، هزینه سفره افطاری هر روز را نمایان می کند. برای این محاسبه، میزان آش مصرفی ١۵ کیلوگرم، حلیم ١۵ کیلوگرم، نان سنگک ۶٠ عدد، چای یک بسته نیم کیلوگرمی، قند دو کیلوگرم، شکر دو کیلوگرم، چهار کیلوگرم زولبیا و بامیه، هشت کیلوگرم سبزی و 4 بسته خرما به عنوان پیش فرض در نظر گرفته شد.

با محاسبه ارقام جدول فوق، به نظر می رسد هزینه سفره افطار ماه رمضان برای هر خانوار چهارنفره، دست‌کم ۵۴۵ هزار و ۵٠٠ تومان خواهد بود. به بیان ساده‌تر هر خانوار ایرانی، تنها برای سفره افطار، بدون احتساب مصرف میوه، سحری یا شام، به شکل روزانه باید ١٨ هزار و ١٨٣ تومان هزینه کند.

تخفیف‌ اقلام پرمصرف

ابراهیم درستی، نایب‌رییس اتاق اصناف ایران، با اشاره به این که مواد غذایی به وفور در بازار وجود دارد و نیز میزان عرضه و تقاضا با هم مطابق است، گفت: «اصلا جای نگرانی در ارتباط با تامین غذایی در ماه مبارک رمضان وجود ندارد و مغازه‌داران با برپا نکردن نمایشگاه ضیافت به فروش فوق‌العاده تشویق شده‌اند».

درستی در مورد قیمت اقلام مصرفی مردم در این ماه، خاطرنشان کرد: «قیمت برنج، مرغ و لبنیات تغییری نخواهند داشت و وضعیت بازار از ثبات نسبی برخوردار است. علاوه بر این در مورد گوشت قرمز نیز طی هفته جاری تصمیم‌گیری می شود؛ هرچند به نظر می رسد قیمت این محصول پروتئینی نیز دستخوش تغییر نخواهد بود».

وی همچنین از مدنظر قرار گرفتن فروش‌های فوق ‌العاده توسط مغازه‌ داران در این ماه خبر داد و گفت: «مغازه ‌داران زیر نظر اتحادیه ‌های خود مجوز فروش فوق‌العاده را خواهند گرفت و بین پنج تا ٢٠ درصد تخفیف اعمال می کنند».
نایب‌رییس اتاق اصناف ایران همچنین درباره وضعیت خرما و وجود نگرانی هایی در زمینه تازه نبودن خرمای عرضه شده در ماه مبارک رمضان، گفت: «با توجه به اینکه فصل برداشت خرما نیست، محصول موجود در انبارها توزیع می شود؛ اما در زمینه عرضه و قیمت، نگرانی وجود ندارد، چرا که نیازهای مردم در این ماه تامین خواهد شد».

هزینه اقلام پر مصرف

افزایش هشت درصدی نرخ میوه و سبزی

بازار میوه و تر‌ه بار کشور، از ابتدای سال جاری، بازار باثباتی بوده و نوسانات قیمتی در آن نسبت به سال‌های گذشته کمتر بوده است. کارشناسان معتقدند یکی از مهم‌ترین علل این ثبات، عرضه کافی میوه و سبزیجات به بازار بوده و علت دیگر هم رکودی است که اقتصاد کشور را فرا گرفته است. مقایسه آخرین گزارش خرده فروشی بانک مرکزی که نرخ خوراکی ها در تهران را تا ٣١ اردیبهشت‌ماه با قیمت میوه و دیگر اقلام خوراکی در روز گذشته انجام داده، نشان‌دهنده افزایش قیمت بسیاری از این اقلام در پانزده روز ابتدایی ماه خرداد است.

گران‌ترین میوه‌های بازار در حال حاضر، نوبرانه‌هایی چون گیلاس، آلبالو و هلو هستند و به گفته بسیاری از فروشندگان میوه، در حال حاضر پرفروش‌ترین میوه‌های بازار هم محسوب می شوند. ولی افزایش قیمت میوه‌ها در دو هفته گذشته، واقعیتی غیرقابل کتمان است. مقایسه قیمت‌های روز گذشته میوه با آمار ارایه شده از سوی بانک مرکزی، در تاریخ ٣١ اردیبهشت ماه، حکایت دارد که میانگین قیمتی افزایش میوه و سبزی در بازار تهران هشت درصد بود. درواقع می توان گفت که در روزهای خرداد ماه، به ازای هر دو روز، یک درصد قیمت میوه و سبزی گران‌تر شده است.

فروشندگان میوه و تر‌ه بار معتقدند در روزهای باقیمانده تا ماه رمضان، قیمت برخی میوه‌ها مانند هندوانه باز هم افزایش پیدا کند؛ ولی افزایش قیمت امسال نسبت به سال‌های گذشته کم رمق‌تر خواهد بود.

افزایش قیمت مرغ

نگاهی به دیگر اقلام مصرفی خانوار نشان می دهد افزایش قیمت در بازار گوشت و چای و برنج، کمتر از بازار میوه و سبزی بوده است. براساس گزارش بانک مرکزی، هر کیلو گوشت گوساله بی استخوان در بازار تهران و تا آخرین روز اردیبهشت ماه، ٣۵ هزار و ٨۵۵ تومان بود که این قیمت در حال حاضر به ٣۶ هزار تومان رسید. همچنین نرخ گوشت گوسفندی ٣٨ هزار تومان اعلام شده، حال آن که در گزارش بانک مرکزی، نرخ آن ٣۶ هزار و ١٨٨ تومان اعلام شده بود. گوشت مرغ نیز در مدت مشابه، حدود ٨٠٠ تومان گران‌تر شد و از پنج هزار و ٨٨٠ تومان، به ۶ هزار و ۶٠٠ تومان افزایش یافت. برنج ایرانی از کیلویی ٩ هزار و ٩٨٧ تومان به ١٠ هزار تومان رسیده و هر بسته ۵٠٠ گرمی چای بدون آن که تغییری نسبت به ابتدای ماه داشته باشد، کماکان با نرخ حدود ١٩ هزار تومانی در بازار دست به دست می شود.

منبع: اعتماد

برای اطلاع و استفاده از سایر مطالب ما، به کانال تلگرام خانه ما بپیوندید:

کانال خانه ما در تلگرام

نظرات کاربران

شما هم نظرات خود را برای خانه ما ارسال کنید.

مطالب مرتبط