مستندمسابقه خانه ما

مستندمسابقه خانه ما

دارویی برای جنون مصرف پلاستیک
۰۷ تیر ۱۳۹۵
0
خانه داری

یکی از دلایل افزایش مصرف پلاستیک در جهان – به ویژه از ۱۹۷۰ به این طرف- این است که پلاستیک به تدریج، جایگزین مواد دیگری نظیر شیشه، فلز یا کاغذ شده، روندی که به خصوص در صنعت بسته‌بندی مواد غذایی بارز بوده است. علاوه بر این در سال‌های اخیر، فشارها برای کاهش وزن اتومبیل‌ها باعث شده که صنایع‌ اتومبیل‌سازی به استفاده گسترده از پلاستیک رو بیاورند.

آمارهای سال 2015 نشان می دهند که حدود یک چهارم پلاستیک جهان در کشور چین تولید می‌شود. یک پنجم پلاستیک جهان در کشورهای آسیایی (به غیر از چین) تولید می‌شود. اروپا، کشورهای شوروری سابق و آمریکای شمالی نیز در مجموع،۴۰٪ پلاستیک جهان را تولید می‌کنند. عمق فاجعه آن قدر زیاد است که پیش بینی می شود در آینده ای نه چندان دور، کره زمین در زیر خروارها پلاستیک مدفون خواهد شد!! سوال اینجاست که برای حل این مساله چه باید کرد؟

سه استراتژی کلی برای مقابله با «جنون مصرف پلاستیک» وجود دارد:

زباله تولید نکنید!

سعی کنید تا حد امکان از پلاستیک استفاده نکنید! وقتی می‌توانیم یک لیوان شیشه‌ای یا سفالی یا فلزی را همیشه در کیف یا محل کار یا خانه همراه داشته باشیم چرا باید از لیوان یک‌بار مصرف پلاستیکی استفاده کنیم؟

ایجاد زباله را به تاخیر بیاندازید!

سعی کنید تا حد امکان از محصولات پلاستیکی چندین بار استفاده کنید! برای این کار می توانید مواد پلاستیکی پردوام تهیه کنید. مثلا یک کیسه‌ی خرید پلاستیکی که از الیاف و دوخت محکمی ساخته شده باشد، می‌تواند ماه‌ها یا سال‌ها مورد استفاده قرار بگیرد.

شانس بازیافت زباله را افزایش دهید!

تا حد امکان زباله‌های پلاستیکی را تفکیک کنید تا امکان بازیافت آن بیشتر شود.
برای اجرای این سه استراتژی کلی، باید اعضای خانواده ها با مقوله مدیریت زباله در منزل، آشنا شوند. شاید به نظرتان اسم مضحکی بیاید، اما عدم مدیریت زباله ها در منزل می تواند کره زمین را تبدیل به یک زباله دانی بزرگ کند!!

آسیب پلاستیک به محیط زیست

راهکارهایی برای مدیریت زباله های پلاستیکی

ظروف یک‌بار مصرف را کنار بگذارید!

در مهمانی های امروزی، استفاده از ظروف یک بار مصرف به شدت رایج شده است. ممکن است که با استفاده از این ظروف، در حجم آب مصرفی و وقت خودتان صرفه جویی کرده باشید، اما شما هم به جمع نابودکنندگان محیط زیست پیوسته اید! در محیط هایی غیر از محیط منزل، اگر قاشق و چنگال فلزی در دسترس نیست، سعی کنید آنها را از خانه ببرید.

به نی، نه بگویید!

یکی از آسان‌ترین راه‌ها این است که از گرفتن نی خودداری کنیم. به پیشخدمت رستوران بگویید شما به نی احتیاجی ندارید و اگر تلفنی سفارش می‌دهید هم می‌توانید تاکید کنید برایتان نی نیاورند.

از کیف کمک بگیرید!

باورنکردنی است اما حقیقت این است که هر دقیقه یک‌‌میلیون کیسه پلاستیک مصرف می‌شود! مهم است که بدانید کیسه‌های یک بار مصرف 1000 سال زمان برای تجزیه شدن نیاز دارند! اگر کیف‌های نازک و بزرگ با خود به خرید ببرید، می‌توانید به جای کیسه از آنها استفاده کنید. البته از کیف‌های نایلون یا پلی‌استر هم استفاده نکنید، چون آنها هم پلاستیکی هستند. کیف پارچه‌ای، بهترین گزینه است.

آدامس را ترک کنید!

آدامس‌ها قبلا از صمغ درخت ساخته می‌شدند و طبیعی بودند، اما وقتی پلی‌اتیلن و مواد دیگر به کمک آدامس‌سازی آمد، آنها هم به دشمنان طبیعت تبدیل شدند. با خوردن آدامس، نه تنها پلاستیک می‌جوید، بلکه به محیط‌زیست هم آسیب می‌زنید!

آلودگی کره زمین با پلاستیک

جعبه بخرید نه قوطی!

موقع خرید کردن تا حد امکان وسایل شوینده و … را در جعبه بخرید نه در قوطی‌های پلاستیکی. جعبه‌ها راحت‌تر بازیافت می‌شوند و چیزهای جدید با آنها ساخته می‌شود.

فله‌ای خرید کنید!

بعضی از فروشگاه‌ها امکان فروش فله‌ای دارند و مواد را بدون بسته‌بندی عرضه می‌کنند. برای خرید برنج، پاستا، لوبیا و خیلی از مواد‌غذایی دیگر می‌توانید با خودتان شیشه ببرید و پول بسته‌بندی پلاستیکی آنها را هم پس‌انداز کنید. قبل از آنکه شیشه را پر کنید، وزن شیشه را به مسئول صندوق بگویید تا آن را از وزن خریدتان کم کند.

بطری‌ها و لیوان‌ها را دوباره مصرف کنید!

بطری‌های آب، سالانه 1.5‌میلیون تن زباله درست می‌کنند و برای تولید آنها از 47میلیون گالن نفت استفاده می‌شود. با دوباره پر کردن آنها و استفاده مجدد می‌توان از بیشتر شدن زباله‌ها جلوگیری کرد. در کافی‌شاپ‌هایی که با لیوان کاغذی و یک بار مصرف پذیرایی می‌کنند، می‌توانید درخواست کنید که قهوه را در لیوان خودتان بریزند.

ظرف خودتان را ببرید!

اگر به رستوران می‌روید و احتمال دارد بقیه غذای‌تان را به خانه ببرید، از قبل ظرف مناسبی بردارید تا بقیه غذا را در آن بریزید. اغلب رستوران‌ها مخالفتی با این کار ندارند.

غذای منجمد مصرف نکنید!

غذاهای منجمد، بسته‌بندی‌های پلاستیکی مفصلی دارند، حتی آنهایی که با کاربردهای دوستدار محیط‌زیست بسته‌بندی می‌شوند، لایه‌ای از پلاستیک را برای محافظت بهتر به کار می‌برند. گرچه مصرف نکردن این غذاها ممکن است سخت باشد اما به محیط‌زیست، سود زیادی می‌رساند!

حتی المقدور، آب‌میوه نخرید!

به جای آن که آب‌میوه‌های فرآوری شده را در بطری‌های پلاستیکی بخرید، می‌توانید از میوه‌های تازه برای درست کردن آب‌میوه استفاده کنید. این کار نه تنها از مصرف پلاستیک کم می‌کند، بلکه برای سلامت هم بهتر است و ویتامین بیشتری به بدن می‌رساند!

کاهش مصرف پلاستیک، نیازمند یک عزم ملی است. همه ما در قبال محیط زیست و زندگی خود مسئول هستیم!
ایده ها و تجربه های خود را در زمینه کاهش مصرف پلاستیک، با ما در میان بگذارید!

برای اطلاع و استفاده از سایر مطالب ما، به کانال تلگرام خانه ما بپیوندید:

کانال خانه ما در تلگرام

نظرات کاربران

شما هم نظرات خود را برای خانه ما ارسال کنید.

مطالب مرتبط