مستندمسابقه خانه ما

مستندمسابقه خانه ما

چگونه برای تفریح های ارزان خارج از خانه برنامه ریزی کنیم؟
۲۸ بهمن ۱۳۹۴
11
تفریح، سفر و مهمانی

تفریح یکی از جذابیت ها و راه های کسب آرامش در زندگی است. ولی ما چقدر برای تفریح برنامه ریزی می کنیم؟ خیلی اوقات به بهانه نداشتن پول، کمبود وقت یا حتی حال و حوصله نداشتن!!! دور تفریح را خط می کشیم ودر نهایت، وقت خود را پای تلویزیون، با تلفن های طولانی یا در شبکه های اجتماعی می گذرانیم!
خیلی از افراد واقعا نمی دانند که تفریح هم مثل هر کار دیگری در زندگی، نیاز به تصمیم، برنامه ریزی، خلاقیت و تفکر دارد. و شاید گمان می کنیم برای تفریح به بودجه های آنچنانی و امکانات خاصی نیاز است که ما نداریم. آیا هیچ راهکار ساده و کم هزینه ای نمی توان یافت تا اوقات مفرح و سالم و انرژی زایی را تجربه کنیم؟
در ابتدا بهتر است بدانیم که هدف از تفریح چیست و تفریح ماهیتا چه چیزی است؟ بطور ساده تفریح، فعالیتی است که در نهایت باید به کاهش خستگی و غم و اندوه درونی افراد کمک کند و باعث افزایش سطح سلامتی و انرژی درونی آنها شود. امام رضا (ع) فرمودند: «اوقات روزمان را به ۴ بخش تقسیم کنیم؛ بخشی برای تأمین معاش و کار، بخشی برای عبادت، بخشی برای معاشرت با برادران مورد اعتماد و کسانی که ما را به عیب‌های مان آشنا می‌کنند و بخشی هم به تفریحات تا بتوانیم از مسرت و شادی ساعات تفریح، نیرو بگیریم و از این نیرو برای انجام کارهای دیگر استفاده کنیم (بحارالانوار، ص ۳۲۱). پس تفریح چیزی است که باید حال خوبی برایمان به ارمغان آود. به این ترتیب می بینیم که برخی فعالیت ها به اشتباه تفریح نامیده می شوند. مثلا در جایی خواندم که یکی از تفریحات بزرگ اشراف روم باستان افراط در خوردن بود تا مرز بالا آوردن! یا امروزه تفریح برخی افراد، قلیان کشیدن و سایر مواد مخدر و محرکی است که جسم و روان را از حالت سالم و طبیعی خارج می کند و کدام عقل سلیمی است که چنین چیزهایی را تفریح بنامد؟!

در یک تقسیم بندی کلی می توان تفریحات را به دو بخش تفریحات خارج از خانه و تفریحات خانگی تقسیم کرد. در این بخش به تفریحات خارج از خانه می پردازیم.

برنامه ریزی برای تفریح

همچون همه امور زندگی، تفریح نیز نیازمند برنامه ریزی است. گام های زیر در برنامه ریزی برای تفریح به شما کمک می کند:

1- ایده یابی

ایده یابی باید بر اساس برآیند نظرات افراد خانواده صورت گیرد. پدر، مادر و فرزندان باید طی نظرسنجی خانوادگی به ایده های مختلفی برای برگزاری برنامه های تفریحی برسند. در این مسیر اجازه بدهید حتی ایده های عجیب هم فرصت ارائه داشته باشند. خود را محدود به تجربیات گذشته و جاهایی که قبلا رفته اید نکنید. از تجربیات جدید استقبال کنید.

2- بودجه و هزینه یابی

بررسی و مدیریت هزینه ها بسیار مهم است. بهتر است همیشه از ابتدا بودجه را مشخص کنید و سایر برنامه ریزی ها را براساس بودجه مشخصی انجام دهید. این کار در کنترل هزینه ها به شما کمک بسیاری می کند. و به همین علت است که ما در اپلیکیشن خانه ما امکان تعریف بودجه و رصد میزان بودجه مصرف شده را فراهم کرده ایم. اپلیکیشن خانه ما همان نرم افزار حسابداری شخصی و مدیریت مالی خانواده است که بوسیله آن می توانید به راحتی روی موبایل خود همه هزینه ها را ثبت و مدیریت کنید.

3- زمان بندی

عدم مدیریت زمان می تواند براحتی کل تفریح و حس و حال حاصل از آن را خراب کند. مخصوصا در مورد تفریحات خارج از خانه که باید مسافت و زمان رفت و برگشت را هم در نظر بگیرید. پس ابتدا تا انتهای برنامه تفریحی را زمان بندی کنید و در حین تفریح نیز از برنامه زمانی خود غافل نشوید.

ایده هایی برای تفریحات خارج از منزل

 • غذا خوردن بیرون از منزل تجربه خوشایندی است. این کار را می توان در یک رستوران انجام داد که در اینصورت برای مدیریت هزینه ها باید از قبل در مورد رستوران های مورد نظرتان اطلاعات جمع آوری کنید. اما از تجربه های دیگر هم نترسید! خوردن غذا در دل طبیعت و پارک ها تجربه متفاوتی است که با برنامه های جانبی مثل بازی و ورزش خانوادگی بهتر هم می شود.
 • سفر همیشه می تواند جزو بهترین گزینه های تفریحی باشد اما خب گاهی اوقات شرایط به صورتی است که امکان مسافرت چند روزه را نداریم؛ در این حالت سفرهای یک روزه هم گزینه جذابی است و به شدت برای تغییر حال و هوای روحی و روانی موثر است. برای این کار می توان از تورهای گردشگری و تفریحی یکروزه استفاده کرد یا این که خودمان شروع کنیم به جمع آوری اطلاعاتی در مورد مکان های مناسب برای سفرهای یک روزه از طریق اینترنت، پرس و جو از دوستان و آشنایان و …
 • راستی تا به حال به این مساله فکر کردید که چقدر مکان های دیدنی در شهرتان وجود دارد که احتمالا تا به حال به سراغشان نرفته اید؟ پارک ها، نمایشگاه ها، جشنواره ها، مکان های زیارتی، موزه ها و … می توانند یک تجربه جذاب تفریحی را برای شما و خانواده تان به ارمغان آورند.
 • سینما، تئاتر و موسیقی یکی دیگر از تفریحات معمول و محبوب هستند که می توانند ساعات خوشی را برای خانواده فراهم کنند. ضمن اینکه مثلا یک فیلم خوب می تواند برای افراد خانواده بویژه کودکان حاوی نکات آموزنده ای نیز باشد. همیشه برنامه سینماها را مرور کنید و با انتخاب یک فیلم خوب خانوادگی و مفید از این امکان استفاده کنید.
 • امکانات فرهنگی تفریحی محله خود را دریابید. حتما به فرهنگسراها و سرای محله ها سر بزنید و از برنامه های آنها اطلاع حاصل کنید. اکثر این مراکز کلاس های متنوع، برنامه های تفریحی و تورهای مناسبی برگزار می کنند که هزینه های اندکی هم دارند.
 • کوه نوردی یکی از روح نوازترین تفریحاتی است که می توان در روزهای تعطیل به آن پرداخت. یک پیاده روی و کوه پیمایی سبک و خوردن صبحانه در دل طبیعت می تواند تمام هفته شما را بسازد!

دریاچه اوان

 • اگر با گیاهان و میوه های جنگلی و کوهی آشنا هستید، میوه خوری در دل طبیعت هم می تواند تجربه لذت بخشی برای بچه های شهرنشین باشد. البته مراقب باشید که هر میوه و گیاهی را بخورد بچه ها ندهید!
 • مهمانی یکی از سنت های خوب ایرانی و اسلامی است که می تواند تفریح مناسبی برای اعضای خانواده باشد. به شرطی که این مهمانی ها آغشته به تجملات و چشم و همچشمی و سایر حواشی آزاردهنده نشود. بازی کردن با بچه های اقوام و آشنایان و گپ و گفت های دوستانه می تواند پر از انرژی مثبت و مفرح باشد. اینگونه خانواده ها را در اطراف خود شناسایی کنید و برای مهمانی و برنامه های تفریحی مشترک با آن ها برنامه ریزی کنید.
 • واقعیت این است که یک پیاده روی ساده خانوادگی هم حتی می تواند تفریح بی نظیری باشد. بخصوص برای زوج های میانسال که قطعا نیاز به زمانی برای گفتگو و تنهایی دارند و بعضا از ضرورت آن غافل می شوند. یکی دو ساعت پیاده روی در پارک یا حتی خیابان و گپ و گفتی صمیمانه به بازسازی روحی و بازیابی انرژی کمک بسیاری می کند و روابط محکم تری می سازد.
 • برنامه های ورزشی هم از بهترین تفریح هاست، بخصوص برای بچه ها که وقتی استخر یا باشگاه، دوچرخه سواری و پینت بال و … را با والدین خود تجربه می کنند دو چندان لذت می برند و علاوه بر آن در شکل گیری شخصیتشان نیز بسیار مؤثر است.
 • خرید کردن خانوادگی هم می‎تواند لذت بخش باشد. اما به شرطی که کاملا برنامه ریزی شده و در چارچوب نیازها باشد و منجر به هزینه های بیهوده و جانبی نشود.

در تفریحات خارج از خانه به این دو نکته اهمیت دهید

 • یکی از تجربیات فراموش نشدنی برای کل خانواده و بخصوص بچه ها، اکتشاف کردن در دل طبیعت است. حتما بچه ها را به دیدن جزئیات طبیعت مانند برگ ها، گل ها، حیوانات، آسمان و ابرها و ستاره ها و … تشویق کنید. آب بازی و شن بازی فراموش نشود. این کارها در عین حال که کم هزینه است، مطمئن باشید که لذتی از عمق وجود را برای بزرگ و کوچک ما انسان ها فراهم می کند و اثرات مثبت خود را بر روح و روان ما می گذارد.
 • در هنگام تفریح در فضاهای باز حتما برنامه ای برای سرگرمی و بازی داشته باشید. وسایلی برای بازی با خود ببرید مثل توپ، راکت تنیس و بدمینتون، یا حتی قلم و کاغذ برای بازی های ساده ای مثل اسم فامیل یا نقطه بازی و غیره. همین امکانات اندک با کمی خلاقیت می تواند روزی پر از شادی برای شما به همراه آورد.

شما از چه چیزهایی برای تفریح کم هزینه استفاده می کنید؟ از قسمت نظرات زیر برای بیان تجربیات و روشهای خود استفاده کنید.

برای اطلاع و استفاده از سایر مطالب ما، به کانال تلگرام خانه ما بپیوندید:

کانال خانه ما در تلگرام

نظرات کاربران
مشاور خانواده
05 اسفند 1397

ممنونم خوب بود

مرکز مشاوره مکث
29 آبان 1397

بسیار عالی

عباس
19 مرداد 1397

دوستان سلام
برای تفریح و تنوع در زندگی نیاز به یک مسافرت 3روزه داریم در ماه که حداقلی است .
برای سفر سه روزه درماه چه چیزی نیاز است .
1. سه وعده صبحانه 2. سه وعده ناهار 3. سه وعده شام
روز اول که صبح تقریبا زود حرکت میکنید برای سفر صبحانه را بهتر است دریک فضای طبیعی کنار جاده با حداقل 2 ساعت استراحت و تفریح میل نمود و راه افتاد .
برای ناهار هم که احتمالا به مقصد رسیدید ویا کمی مانده برسید در یک رستوران با فضای سبز کافی اتراق کنید و بعد از استراحت و صزف ناهار و استفاده از فضای مناسب رستوران به راه خود به طرف مقصد ادامه دهید .
برای شب که حتما ……ادامه دارد بعدا مینویسم

عباس
19 مرداد 1397

سلام

فرهاد
22 تیر 1397

من ساز مخالفم.
من توی گوگل نوشتم چطور در ایران تفریح کنیم ؟ منو به این سایت کشوند که این مطالب تکراری و قدیمی رو بخونم.
شما فقط نسخه پیچیدید،
سئوالم اینه اصلاً چطور در ایران تفریح کنیم ؟ میشه عایا ؟

  مه
  25 تیر 1397

  اره میتونید به مسجد محله بروید و در برنامه های ان شرکت داشته باشید:)

سید علی
23 دی 1396

عالی بود.خیلی دغدغه فکری دارم.برام دعا کنید.خدایا به حق صاحب الزمان ارامش بهم بده.

مهدي
11 دی 1396

واقعا ممنون از این همه فکر و موضوع خوب و جالب که گفتید سپاسگذارم و واقعا معلومه که بسیار اهل سفر و ذوق هستید .

پاور بانک
30 خرداد 1396

سلام
خیلی منون از راهنمایی هاتون به نطر من گردآورنده این مطالب حتما آدم اهل دل و خوش ذوقی هستش

مریم
08 اسفند 1394

سلام…
برنامتون خیلییییییییییییییییییییی خوبه..عالیه..
کاش بیشتر تبیلغ میکردذید تا همه ببینند..
خیلی خوبه خونواده ها یاد بگسرند که پول معنای خوشبختی نیست..
دوتاخونواده ی مسابقتون کاملا مشخصه خیلی خوشبختن با وجحود این همه محدودیت
دوستون دارم….ازین کارا بیشتر بسازید
دمتون گرممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممممم

حسینی
04 اسفند 1394

ممنون تز پیشنهادت تون

شما هم نظرات خود را برای خانه ما ارسال کنید.

مطالب مرتبط

آخرین پست ها

پخش فصل دوازدهم خانه ما، به زودی/ رونمایی از تیزر فصل جدید

۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۲
20
اخبار مسابقه