مستندمسابقه خانه ما

مستندمسابقه خانه ما

سفر درمانی، راهکاری برای دردهای انسانی
۲۲ تیر ۱۳۹۵
0
تفریح، سفر و مهمانی

راستی تا به حال فکر کرده اید که چرا انسان ها علاقه دارند سفر را تجربه کنند؟ و چرا بعضی افراد، به محض این که به تعطیلی می خورند، چمدان به دست، آماده مسافرتند؟ واقعا این تجربه شگفت انگیز، چه سحر و جادویی در دل خود دارد که اگر مبتلایش بشوید، دست از سرتان برنمی دارد؟

شاید بتوان ادعا کرد که سفر، درمانی برای بسیاری از دردهای انسان است! در این مطلب، به مزایای سفر و بحث شیرین سفردرمانی خواهیم پرداخت.

سفر، شما را شادتر می کند

انتظار برای رفتن به سفری که برای آن تدارک دیده اید، سبب شادی شما می شود و دوری از روزمرگی ها و وظایف و زندگی پرفشار، خود، عامل دیگری برای ایجاد شادی است.

سفر، استرس را کم می کند

سفر به شما این امکان را می دهد که کمی استراحت نموده و فشارهای روحی را از خودتان دور کنید. سفر، خستگی شما را از بین می برد، حتی اگر سفری کاری باشد و شما مجبور باشید که ساعت های متمادی در جلسات کاری شرکت کنید، در عوض با کشور یا شهر جدیدی آشنا خواهید شد. البته ممکن است مسافرت، اضطراب و استرس هم داشته باشد، به خصوص اگر در طول سفر، نیاز به آشنایی با زبان های مختلف داشته باشید و یا مقصدتان شهری شلوغ باشد. اما استرس سفر، یک استرس مثبت است و مثل اضطراب شما از کار زیاد یا زندگی روزمره نیست.

سفر، زندگی را از یکنواختی در می آورد

مسافرت از هر نوعی که باشد باعث می شود که هر چند برای مدتی کوتاه، از زندگی عادی خود دور شوید و همین مساله به تنهایی، انرژی زیادی به شما می دهد. این که بخواهید برنامه روزانه خود را کمی تغییر دهید، می تواند به عنوان نوعی درمان برای شما محسوب شود و این کار از کسل و خسته شدن فکر و جسم شما جلوگیری می کند.

فواید سفر رفتن

سفر به افزایش خلاقیت شما کمک می کند

سفر، مواجهه با تجارب بدیع و جدید و تازه است. دکتر ویلیام مادوکس می گوید: پیوند انسان ها با فرهنگی جدید، هویتی تازه به آنها می بخشد که این باعث بروز خلاقیت های بیشتری می شود.

سفر، شما را باهوش تر می کند

رفتن به طبیعت و فضاهای جدید، حواس شما را تقویت می کند. به گفته محققان، تماشای 40 ثانیه ای منظره ای از طبیعت، تمرکز و عملکرد شما را در فعالیت بعدیتان تقویت می کند.

سفر، فعالیت جسمی را افزایش می دهد

سفر با یک سری فعالیت بدنی اضافی همراه خواهد بود. ممکن است شما در برنامه سفرتان، شنا در دریا یا گردش و بازدید از مکان های دیدنی را گنجانده باشید، ولی حتی اگر فعالیت شما در این سطح هم نباشد، به طور معمول، در سفر، افراد بیشتر از ایام عادی، پیاده روی و تحرک خواهند داشت که می تواند اثرات بسیار مثبتی داشته باشد.

سفر، توانایی برنامه ریزی و حل مساله را در شما بیشتر می کند

کلا سفر رفتن در عین جذابیت، با چالش همراه است. مسایل پیش بینی شده و نشده بسیاری ممکن است در حین مسافرت پیش بیاید که باید در موردشان تصمیم گرفت. سفر، یک چالش به شدت جذاب است. در عین حال، مشاهده فرهنگ های متفاوت، ذهن شما را به سوی راه حل های بیشتری باز می کند.

سفر باعث می شود که تغییرات را با آغوش باز بپذیرید

قرار گرفتن در موقعیت های تازه، با محیطی جدید و مواجهه با کمی ها و کاستی ها و چیزهای متفاوتی که در مقصد جدیدتان دوست ندارید، شما را در مواجهه با کاستی ها قدرتمندتر می سازد. در واقع، امتحان کردن چیزهای تازه در سفر باعث می شود اتفاقات زندگی را با آغوش بازتری بپذیرید. اریک وینر می گوید: مکانت را عوض کن تا خودت را عوض کنی! این یک واقعیت است که سفر، قدرت عجیبی در ایجاد تغییر در افراد دارد. مسافرت، فرصت خوبی است تا افراد، متفاوت بودن را تجربه کنند و حتی بابی است برای ورود و ماندگار شدن در مسیر تغییر!

سفر درمانی

سفر، شما را صبورتر می کند

چیزهای کوچکی که در طول سفر اتفاق می افتند و در لحظه، آزاردهنده به نظر می رسند، در طولانی مدت، شخصیت شما را می سازند. تاخیر، کمبودها، بدشانسی و گاهی از دست دادن، باعث صبور شدن شما می شوند.

سفر، شما را شجاع تر می کند

کلا سفر رفتن یک چالش است که طبیعتا خالی از ریسک نمی باشد. هرچقدر هم اهل برنامه ریزی باشید، باز هم اتفاقات غیرمترقبه در راه هستند. هرچه بیشتر سفر کنید، ترس و وسواس، بیشتر از شما دور می شود.

سفر، اعتماد را در شما بیشتر می کند

شاید وقتی هنوز شهری یا کشوری را ندیده اید، تصویری متفاوت و حتی منفی نسبت به آن داشته باشید، اما واقعیت این است که افراد جهاندیده، حس اعتماد بیشتری نسبت به انسان ها دارند، به اصطلاح، هرچه افراد مرزهای بیشتری را طی می کنند، حس اعتماد به دیگران و جهان اطراف نیز در آنها گسترش می یابد.

سفر، انسان را متواضع تر می کند

دیدن مناظر شگفت انگیز و عظمت جهان و خلقت، انسان را به کوچک بودنش در برابر این همه شگفتی، واقف می کند. این یک واقعیت است که سفر رفتن، روح انسان را بزرگ تر و افتاده تر می نماید.

سفر، باعث بهبود روابط خانوادگی می شود

سفر به شما این امکان را هم می دهد که بدون فکر کردن به وظایف و مسئولیت های خانه، زمان بیشتری را با همسر و فرزندانتان بگذرانید و کمی به گذشته برگردید. مطمئناً گذراندن اوقاتی خوش کنار خانواده در سفر، خیلی بهتر از دعوا کردن سر نوبت شستشوی ظروف یا جمع و جور کردن ریخت و پاش خانه است!

برای اطلاع و استفاده از سایر مطالب ما، به کانال تلگرام خانه ما بپیوندید:

کانال خانه ما در تلگرام

نظرات کاربران

شما هم نظرات خود را برای خانه ما ارسال کنید.

مطالب مرتبط